Congratulations to our new European Champions 2022

Day 1 of European Championship 2022 (granted by ESSDA) at EuroGames Nijmegen

 

Male Adult Latin

  1. Andy Jekel – Michael Bartsch (DE)
  2. Darren Whitby – Vishesh Mehta (UK)
  3. Grzegorz Dyrda – Rafael Chmiela (Poland)

Female Adult Standard

  1. Diane Kleingarn – Claudia Reger (DE)
  2. Angelika Thumm – Julia Janssen (DE)
  3. Réka Flk – Anita Kozma (HU)

Male Senior Standard

  1. Tom Dane – Kevin Haycock (UK)
  2. Niels Henrik Hartvigson – Filip Jensen (DK)
  3. Michael Kraus – Lars Thybo Nørgaard (DE – DK)

Female Senior Latin

  1. Eva Wortmann – Carola Käding (DE)
  2. Lisa Mense – Petra Billaudelle (DE)
  3. Marjolein van Huik – Sabrina van Huik (NL)

 

Day 2 : European Championship 2022 (granted by ESSDA) at EuroGames Nijmegen

 

Male Adult Standard :

  1. Grzegorz Dyrda – Rafael Chmiela (Poland)
  2. Niels Henrik Hartvigson – Filip Jensen (DK)
  3. Michael S. Kraus – Lars Thybo Nørgaard (DE/DK)

Male Adult 10-Dance

  1. Grzegorz Dyrda – Rafael Chmiela (Poland)
  2. Tom Dane – Kevin Haycock (UK)
  3. Jorg Faulhammer – Stefanie Pfeiffer (DE)

Male Senior Latin

  1. Michael Hall – George Tzoulas (UK)
  2. Tom Dane – Kevin Haycock (UK)
  3. Jorg Faulhammer – Tobias J. Fritsch (DE)

Male Senior 10-Dance

  1. Tom Dane – Kevin Haycock (UK)
  2. Jorg Faulhammer – Tobias J. Fritsch (DE)
  3. Bart Van Helvoort – Pieter-Theo Zuurbier (NL)

 

Female Adult Latin :

  1. Marina Hüls – Magdalena Friederike Bauchmuller (DE)
  2. Diana Kleingarn – Claudia Reger (DE)
  3. Angela Pikarski – Miriam Meister (DE)

Female Adult 10-Dance

  1. Diana Kleingarn – Claudia Reger (DE)
  2. Angela Pikarski – Miriam Meister (DE)
  3. Cornelia Wagner – Kerstin Kallmann (DE)

Female Senior Standard

  1. Sibylle Schug – Susanne Scheuboeck (DE)
  2. Katrin Ryborz – Andrea Wagner (DE)
  3. Manuela Schulze – Sabine Engelmann (DE)

Female Senior 10-Dance

  1. Marjolein van Huik – Sabrina van Huik-Scholman (NL)
  2. Pascale van der Put – Anke van den Nouland (NL)

 

Showdance Teams

  1. Revue en Rose (DE)
  2. Swinging Sisters A (DE)

Showdance Couples

  1. Tania Dimitrova – Ines Dimitrova (DE)
  2. Darren Whitby – Vishesh Mehta (UK)
  3. Anika Lautenschlager – Tatjana Safaric (DE)

 

CONGRATULATIONS !

(Visited 103 times, 1 visits today)